פרס אקו"ם ליצירה המוגשת בעילום שם בתחום הספרות ליצירה

"בטן מלאה דמעות" מאת הסופרת נעמי שמואל

 

הספר "בטן מלאה דמעות" הוא יצירה ספרותית מפתיעה, מרגשת ובשלה.

ספרות טובה נבחנת, לא אחת, ביכולתה לשזור בהרמוניה את הפן הפרטיקולארי, המקומי, עם הפן האוניברסאלי, הכול-אנושי. נעמי שמואל מצליחה ליצור את השזירה הייחודית הזאת באופן מכמיר לב ומעורר מחשבה.

נעמי שמואל, יוצרת רב תחומית פורייה, המציגה בספרה את התהום הפעורה בין המציאות הישראלית לבין חיי העולים מאתיופיה. היא מתארת "מקומיות לא-מקומית", עולם בתוך עולם, שבלבו מאבק מתמשך על הרצון לשמר ייחודיות, בין הקושי להיפרד מן העבר והכמיהה להיכנס פנימה, לתוך הישראליות המאתגרת, המושכת ודוחה בה בעת.

עלילתו של "בטן מלאה דמעות" מתרחשת בישראל, אך היא עוסקת במשפחה יהודית-אתיופית, שבעודה מתאמצת להתמודד עם ההוויה הישראלית ולהיקלט בה, נוחתת עליה טרגדיה שוברת לב המאיימת לפרק אותה ולשבור את רוחה. הספר, הכתוב בגוף ראשון, מציע מבט כפול: עבר והווה, שם ועכשיו. כשהמספרת חוזרת לעבר, אל חיי הכפר באתיופיה, על אנשיו, סיפוריו, מנהגיו, צבעיו וריחותיו, מבטה רך ואוהב, אף כי לא נוסטלגי. כשמבטה פונה לכאן ועכשיו הוא מפוכח, נטול רומנטיקה, ועם זאת מלא חמלה.

הדרך להתקבלות ארוכה היא וקשה וסופה מי ישורנו. נעמי שמואל יודעת זאת, ואף-על-פי-כן היא מעזה לבנות גשר של תקווה מעל הקשיים והמגבלות.

יופיו של הספר הוא באיפוקו הרב, בעדינותו, הדומה לציור בצבעי מים. רגשות האבל והכאב מופנמים בו כמעט עד כדי השלמה. לצדם, עולים מתוכו, בלא הטפה, ערכים אנושיים נצחיים, שדומה כי ערכם פחת במקומנו: המחויבות למשפחה, כיבוד הורים, כבוד האדם – כולל כבוד ילדים וצעירים - הערגה לאהבה, והתקווה לטוב.

מעולם - עד כה – לא נכתבו דמויות כאלה, ומזווית ראייה כה קרובה וכה אמינה. בשפה צלולה וסוחפת, במבט מוסרי אמיץ, מקימה הסופרת נעמי שמואל עולם שלם המתקיים כמטחווי מבט מאיתנו, אך לרובנו הוא זר וסתום. כתיבתה היא מעשה אמנות מפעים שיוצא מן הלב ונכנס אל הלב. אנחנו שמחים וגאים להעניק לה את פרס עידוד היצירה לשנת תשע"ב.